29.04.2024
Raimonds, Laine, Vilnis

JAUNĀKĀS ZIŅAS

Grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli"

2010.gada 10.novembra laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" publicēti likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" grozījumi. Likumā izdarīti šādi grozījumi:

1. Papildināta 9.panta "Ar nodokli neapliekamo ienākumu veidi" 1.daļa ar 12. punktu, kurš nosaka, ka ar nodokli neapliek summas, kas uz tiesas sprieduma pamata vai saskaņā ar notariālā akta veidā noslēgtu vienošanos par laulāto kopīgās mantas sadali saņemtas laulības šķiršanas sakarā;

2. Papildināta šī paša panta 1.daļa ar 161.punktu, kurš nosaka, ka ar nodokli neapliek komandējuma un darba brauciena izdevumu kompensācijas normas Ministru kabineta noteiktajā apmērā vai apmērā, kas noteikts valstī, kurā tiek veikti darba vai dienesta pienākumi (darba vieta atrodas citā valstī);

3. Izveidots jauns 351.punkts, kurš nosaka, ka ar nodokli neapliks ienākumu, kas gūts laika posmā no 2011.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim aizdevuma (kredīta) saistību samazināšanas vai dzēšanas rezultātā, ja izpildās visi turpmāk šai punktā minētie nosacījumi:

a) saistību atmaksa ir (vai saistību rašanās brīdī bija) nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku,

b) ienākuma guvējs līdz 2009.gada 1.janvārim saistības ir uzņēmies nolūkā nodrošināt sevi (vai savu ģimeni) ar dzīvošanai paredzētu nekustamo īpašumu un izmantojis šo aizdevumu nekustamā īpašuma iegādei, būvniecībai, rekonstrukcijai vai uzlabošanai,

c) uz saistību samazināšanas vai dzēšanas dienu ienākuma guvēja īpašumā ir ne vairāk kā viens nekustamais īpašums, kura lietošanas veids vai funkcionālā izmantošana ir paredzēta dzīvošanai,

d) ienākuma guvējs (attiecībā uz aizdevēju) nav un nav bijis ar uzņēmumu saistīta persona likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" izpratnē,

e) aizdevēju un ienākuma guvēju nesaista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē.

4. Likuma 9.pants "Ar nodokli neapliekamo ienākumu veidi" papildināts ar 10.daļu, kur teikts: Ja maksātāja saistību samazināšanas vai dzēšanas rezultātā gūtajam ienākumam tiek piemērots šā panta pirmās daļas 35.punktā noteiktais atbrīvojums, šā panta pirmās daļas 35.1 punktā paredzētais atbrīvojums netiek piemērots.

5. Likuma 16.1 pants. "Ienākuma gūšanas diena" papildināts ar 10.daļu, un tajā teikts: Par tāda ienākuma gūšanas dienu, kas radies aizdevuma (kredīta) saistību samazināšanas vai dzēšanas rezultātā, uzskata dienu, kad stājas spēkā vienošanās, ar kuru tiek samazinātas vai dzēstas aizdevuma (kredīta) saistības.

6. Likuma 17.pants "Algas nodokļa ieturēšana un maksāšana un nodokļa ieturēšana no ienākumiem, kuri nav saistīti ar darba attiecībām" 10.daļas 8.punkts papildināts un nosaka, ka nodoklis ir jāietur no dāvinājumiem naudā un citās lietās, izņemot dāvinājumu (ienākumu), kas gūts aizdevuma (kredīta) saistību samazināšanas vai dzēšanas rezultātā.

7. Šā paša 17. panta 11.daļai izveidots jauns 3.punkts, kurš nosaka, ka fiziskajai personai jāizsniedz paziņojums par taksācijas gadā fiziskajai personai samazinātajām vai dzēstajām aizdevuma (kredīta) saistībām.

8. 17.pantam izveidotās vēl divas jaunas daļas, kurās teikts:

11.6 Fiziskā persona līdz taksācijas gadam sekojošā gada 1.februārim izsniedz fiziskajai personai - ienākuma guvējam un nosūta Valsts ieņēmumu dienestam paziņojumu par fiziskajai personai izmaksātajām summām par taksācijas gadā fiziskajai personai (ja dāvinātāju ar maksātāju nesaista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē) samazinātajām vai dzēstajām aizdevuma (kredīta) saistībām, kuras nodrošinātas ar nekustamā īpašuma hipotēku.

11.7 Piemērojot šā panta vienpadsmitās daļas 3.punkta noteikumus par paziņojuma par fiziskajai personai izmaksātajām summām izsniegšanu fiziskajām personām un nosūtīšanu Valsts ieņēmumu dienestam, paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām atsevišķi tiek norādītas saistības, kuras nodrošinātas ar nekustamā īpašuma hipotēku, par šā likuma 9.panta pirmās daļas 35.1 punktā minēto periodu.

9. Likuma 18.pantā „Nodokļa aprēķināšana no saimnieciskās darbības ienākuma un tā maksāšana avansā” izdarīti grozījumi un tie paredz, ka aprēķinātos nodokļa avansa maksājumus budžetā jāiemaksā: ne vēlāk kā 15.martā, ne vēlāk kā 15.jūnijā, ne vēlāk kā 15.augustā un ne vēlāk kā 15.novembrī. Šis grozījums stājas spēkā ar 01.01.2012.

10. Likuma 19.pantā "Iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas rezumējošā kārtība" veiktie grozījumi nosaka, ka nodokļa summu, kuru jāiemksā budžetā pēc deklarācijas aizpildīšanas, un ja šī summa pārsniedz 450 latus, budžetā varēs iemaksāt trijās reizēs — līdz 16.jūnijam, 16.jūlijam un 16.augustam. Grozījumi spēkā ar 01.01.2012.

11. Šā paša 19.panta 5.daļas grozījumi nosaka, ka deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam iesniedzama taksācijas gadam sekojošajā gadā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Deklarācijā uzrādāma tikai tā informācija, kas nav pieejama valsts informācijas sistēmās. Grozījumi spēkā ar 01.01.2012.

12. 19.pantam izveidotas divas jaunans daļas, kurās norādīts:

5.4 Valsts ieņēmumu dienests elektroniskās deklarēšanas sistēmā nodrošina, ka maksātājam ir pieejama deklarācijas aizpildīšanai nepieciešamā valsts informācijas sistēmās esošā informācija. Maksātājs pārbauda, ja nepieciešams, arī precizē un papildina šo informāciju un apstiprina deklarācijā norādītās informācijas patiesumu. – spēkā ar 01.01.2012

5.5 Maksātājs, kurš deklarāciju aizpilda papīra formātā, deklarācijas aizpildīšanai nepieciešamo valsts informācijas sistēmās esošo informāciju saņem no Valsts ieņēmumu dienesta. Minēto informāciju Valsts ieņēmumu dienests norāda maksātāja deklarācijā Ministru kabineta noteiktajā kārtībā. – spēkā ar 01.01.2012.

13. Likuma 29.1 pants. "Valsts ieņēmumu dienesta pienākumi" papildināts ar jaunu 2.daļu, kurā teikts: Valsts ieņēmumu dienests, saņemot šā likuma 30.panta 7.punktā minēto iesniegumu, pagarina nodokļa samaksas termiņu par ienākumu, kas gūts aizdevuma (kredīta) saistību samazināšanas vai dzēšanas rezultātā, un vienojas ar maksātāju par nodokļa nomaksas grafiku, kādā tiks iemaksāta budžetā aprēķinātā nodokļa summa par minēto ienākumu. Valsts ieņēmumu dienests neaprēķina nokavējuma naudu, ja nodokļa maksājumi par ienākumu, kas gūts aizdevuma (kredīta) saistību samazināšanas vai dzēšanas rezultātā, tiek veikti saskaņā ar nodokļa nomaksas grafiku. Valsts ieņēmumu dienests aprēķina nokavējuma naudu vienas ceturtās daļas apmērā no likuma "Par nodokļiem un nodevām" 29.panta otrajā daļā noteiktās nokavējuma naudas par katru nokavējuma dienu, sākot ar dienu, kurā nodoklis nav nomaksāts saskaņā ar minēto nodokļa nomaksas grafiku. Ja, pagarinājuma termiņam beidzoties, maksātājs nokavētos nodokļa maksājumus nav pilnā apmērā samaksājis, parāds tiek piedzīts bezstrīda kārtībā.

14. Savukārt grozījumi likuma 30.panta "Maksātāja tiesības" 7.daļā norāda, ka maksātājs var iesniegt kopā ar deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestam iesniegumu par nodokļa samaksas sadalīšanu termiņos vai atlikšanu uz laiku līdz pieciem gadiem par ienākumu, kas gūts aizdevuma (kredīta) saistību samazināšanas vai dzēšanas rezultātā.

 

© SIA Palīgs Grāmatvedim. Visas tiesības aizsargātas

T: 26311002
F: 65235622
E: info@paligsgramatvedim.lv